SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Lunds Konståkningsklubb
Glädje Gemenskap Rättvisa Respekt
Konståkning
Konståkning

Vill du satsa mer och träna och tävla i konståkning, så är du välkommen till konståkningsklubben. Vi har träningsgrupper från nybörjare upp till elit. Nybörjargrupperna tränar ca 3 dagar i veckan och de högre grupperna mer. Huvuddelen av träningarna är på vardagseftermiddagar/kvällar.

 

Yngre barn är välkomna direkt till konståkningsträningarna. Vi har nybörjargrupper för yngre barn. Det finns även nybörjargrupper i skridskoskolan, både för yngre och äldre barn. Äldre nybörjare hänvisas till skridskoskolan. 

 

I konståkningsklubben ställs det också krav på att du och dina föräldrar är med och hjälper till med ideellt arbete, t ex att stå i kiosken, hjälpa till vid tävlingar etc. Notera att det ibland är kö till vissa av grupperna i konståkningsklubben.

 

Vill du veta mer om konståkning i Lunds KK så mailar du info@lundskk.se.

Kallelse till årsmöte i Lunds Konståkningsklubb 2023-03-27
2023-03-02 07:56

Vi önskar samtliga familjer varmt välkomna till årsmöte i Lunds Konståkningsklubb måndagen den 27 mars klockan 18:30. Årsmötet kommer hållas i konferensrummet Glasbollen på Sparbanken Skåne Arena.  Dagordning bifogas.

 

För årsmötet gäller följande:

  • Samtliga aktiva, familjer, ledare och andra med anknytning till klubben är välkomna att deltaga.
  • Medlem som i föreskriven ordning har betalt sina avgifter till föreningen och under året fyller lägst 15 år samt hedersmedlem har rösträtt på möte. Denna är personlig och får inte överlåtas på annan.
  • Föräldrar som har eget medlemskap har rösträtt. 
  • Medlem, som inte har rösträtt, har yttranderätt och förslagsrätt.
  • Förslag ska inlämnas till styrelsen senast 21 dagar innan årsmötet.

 

Observera att föräldrar måste teckna eget medlemskap för att ha rösträtt. Genom att vara passiv medlem stöttar du också klubbens verksamhet. Medlemskap kostar 100 kr och betalas in direkt till bankgiro 855-0295. Vänligen ange ditt eget förnamn, efternamn och födelsedatum samt namn på aktiv åkare.

 

Med vänliga hälsningar,

Styrelsen för Lunds Konståkningsklubb

Save the Date - Sommarläger vecka 32
2023-02-16 10:50

Sommarläger 2023

Nu är det dax att börja planera för sommarläger och detta kommer bli så kul!

 

I år blir det uppstartsläger vecka 32, så boka in den veckan!

 

Som vanligt ser vi framemot er föräldrars deltagande med att stötta i kiosken för att förse våra fantastiska åkare med näring :)

 

Mer information om lägret och intresseanmälan kommer att skickas ut i mars.

En flier för lägret hittar ni här.
Väl mött!
Lägergruppen

Test i Lund 15:e februari, 2023
2023-02-06 23:14

Det kommer bli Test i Lund onsdagen den 15:e februari.

 

Schemat för onsdagen ser ut så här:
15.30-15.55 practice for basic tests (B1-B4)
15.55-16.20 practice for Free tests (F1-F4) and Tävling test

    Flooding

16.30   Basic 1 (4)

16.50   Basic 2 (8)

17.15   Basic 3 (7)

17.40   Basic 4 (5)

17.55   Fri 1    (6)

18.20   Fri 2+3 (5)

18.35   Fri 4    (5)

18.50   Tävlingstest    (7)

19.05   SLUT

 

Vilka som skall tests kommer meddelas per email.

LKK nya klubbjackor
2022-12-10 22:49
Hej alla konståkare!

Klubben har beslutat att byta leverantör av klubbjackor. 
 
Den nya klubbjackan finns nu att köpa i webshoppen på K-skate (https://www.k-skate.se/klubbvaror/lunds-konstakningsklubb/klubbjacka-lunds-kk). Det är en superfin jacka från Intermezzo med fleece på insidan och muddar med tumhål!
 
Om man vill prova jackan innan köp finns det möjlighet till det nu på söndag 11/12 kl.08.00-10.00.
Det kommer också att finnans chans att prova jackan någon gång under veckan som kommer. Information om tillfälle meddelas senare. 
Test i Lund 19:e december, 2022
2022-11-28 23:06

Det kommer bli Test i Lund den 19:e december (isf vecka v49 som det stod i det preliminära schemat).

 

TIDSSCHEMA:

16.20    Tävlingstest    (5)

16.35    Basic 1           (4)

16.50    Basic 2           (6)

17.10    Basic 3           (2)

17.20    Basic 4           (3)

17.30    Fri 1               (7)

18.00    Fri 2               (6)

18.20    Fri  3              (2)

18.30    Fri 4               (6) 2 rest

18.55    SLUT

 

De som blivit uttagna till test har fått en separat inbjudan.

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
 
VÅRA FACEBOOKGRUPPER
Sponsorer och samarbeten