Vill du satsa mer och träna och tävla i konståkning, så är du välkommen till konståkningsklubben. Vi har träningsgrupper från nybörjare upp till elit. Nybörjargrupperna tränar ca 3 dagar i veckan och de högre grupperna mer. Huvuddelen av träningarna är på vardagseftermiddagar/kvällar.
Yngre barn är välkomna direkt till konståkningsträningarna. Vi har nybörjargrupper för yngre barn. Det finns även nybörjargrupper i skridskoskolan, både för yngre och äldre barn. Äldre nybörjare hänvisas till skridskoskolan.
I konståkningsklubben ställs det också krav på att du och dina föräldrar är med och hjälper till med ideellt arbete, t ex att stå i kiosken, hjälpa till vid tävlingar etc. Notera att det ibland är kö till vissa av grupperna i konståkningsklubben.
Vill du veta mer om konståkning i Lunds KK så mailar du info@lundskk.se.